Úspešní slovenskí športovci na amerických univerzitách

Počas niekoľko ročného obdobia sa na univerzity v USA dostalo niekoľko popredných a úspešných športovcov. Jedným z nich je aj Martina Moravcová, ktorá plávala za univerzitu v Texase. Martine sa aj vďaka tejto univerzite a podmienkam, ktorá táto škola svojím športovcom poskytuje podarilo dosiahnuť úspechy, ktoré sa zatiaľ žiadnej Slovenskej plavkyni nepodarilo prekonať.

Ďalším úspešným slovenským športovcom a olympionikom, ktorý študoval na univerzite v USA a získal športové štipendium bol atlét Libor Charfreitag. Libor sa stal okrem iného aj dvojnásobným víťazom celonárodnej NCAA súťaže univerzít. Aj vďaka týmto výkonom si vybudoval v USA skvelé meno a ešte niekoľko rokov po ukončení štúdia sa naďalej pripravoval na svoju profesionálnu kariéru atléta v Dallase po boku univerzitného trénera a tímu.

Martina a Libor sú len dva veľmi dobré príklady ako sa dá na univerzitách v USA dokonale skĺbiť šport so štúdiom. Je to ideálna kombinácia pre mladých športovcov, ktorí sa chcú po ukončení strednej školy aj naďalej rozvíjať a posúvať vo svojom športe ďalej a popritom študovať. Univerzity v USA poskytujú vrcholovým športovcom ideálne podmienky na zladenie štúdia a rozvoja športu. Je to niečo, čo žiadna iná krajina sveta neposkytuje v takej odbornej a kvalitnej synchronizácii oboch aspektov – štúdia a športu.